Zvok organizma – Organizem zvoka
Published on May 23rd, 2013Serija procesnih dogodkov in mini-festival Zvok organizma – Organizem zvoka
Aksioma | Projektni prostor
Komenskega 18, Ljubljana
Fotobeležka vseh dni… https://www.cirkulacija2.org/wp-webcam.php
Koncept in uvod/ in english… https://www.cirkulacija2.org/?page_id=1667
Pretekli konec tedna so sodelujoči umetniki beležili utrip lokalnega okolja in iskali zanimive zvoke – praksa field-recording principov. V ponedeljek 10. junija bodo sodelujoči iz nabranih konkretnih zvokov v prostoru Aksioma sestavili poetski zvočni ambient. Kljub galerijskemu ponedeljku vabljeni na ogled in posluh!
Torek, 11.junij 2013
V torek med 16.00 in 20.00 bo v biotopu C2_Aksiome potekala delavnica izdelave kontaktnih mikrofonov pod vodstvom Chrsa Galarreta v produkciji Ljudmila.
Več o tem na http://wiki.ljudmila.org/HiperO%C3%ADdo:_DIY_pick-up_mikrofon
Zvečer ob 20.30: Poslednji odmevi mini-festivala zvoka Zvok organizma – organizem zvoka – še dva zvočna performensa!
Paula Pin (Barcelona, Španija): Avtopoetski metaorganizem
“Rada bi ustvarila živ avtopoetski metaorganizem, ki lahko proizvaja energijo za človeško in rastlinsko zvočno protetiko. Organizem se nahaja znotraj nas in je tudi sestavljen iz nas, pa tudi iz strojev, rastlin in okolja. Ne moremo se ločiti. Zanima me, kako vse to zveni oziroma kako bi lahko naredili slišno ali vidno zamotano delovanje naše spolnosti, naše mreže življenja, naših ekologij. Ta performans je delo v nastajanju, ki mi omogo?a, da vstopim v živahni utrip življenja in spet izstopim iz njega s še več dvomi in novimi vizijami.«
http://biosensing.tumblr.com/
Chrs Galarreta (Peru) – zvočni performens
je na južnoameriški eksperimentalni glasbeni sceni prisoten od leta 1995. Je ustanovitelj neodvisne glasbene založbe in skupnosti Aloardi in mnogih glasbenih skupin (DiosMeHaViolado, Evamuss, Azucena Kantrix, Tica, Garrapata, …). Področje njegovih interesov so raziskovanje glasbenih de-kompozicij, hekanja človeške percepcije v času in prostoru in socialna samo-rekognicija. Danes živi med Francijo in Nizozemsko, razvija lastne neodvisne zvočne projekte ter študira na Institute of Sonology of the Royal Conservatoire.
http://sajjra.net/chrs/?page_id=12
Praznični zaključek platforme in mini-festivala Organizem zvoka – zvok organizma bo v sredo, 12. junija 2013 v domačih prostorih Cirkulacije 2.
Od 4. do 6. junija so se s samostojnimi nastopi predstavili Borut Savski (Ljubljana), Konrad Geca (Krakov/Poljska), Stefan Doepner (Ljubljana, Bremen), Marcus Beuter (Bielefeld/Nemčija), Boštjan Leskovšek (Ljubljana) in Seppo Grundler.
Mini festival zvoka poteka v okviru velikega finala Platforme za totalno umetnost Cirkulacije 2, ki se odvija v Projektnem prostoru Aksiome od 29. maja do 12. junija 2013. Prvi del platforme je bil posvečen različnim kibernetskim sistemom/ vmesnikom povezanim z zvokom.
Produkcija Platforme za totalno umetnost: Cirkulacija 2, 2013
www.cirkulacija2.org
Produkcija Mini festivala zvoka: Aksioma – Zavod za sodobne umetnosti, 2013
www.aksioma.org
Koprodukcija: Aksioma in Cirkulacija 2
Otvoritev v sredo, 29. maja 2013 ob 20.00 v projektnem prostoru Aksioma, ki je producent mini-festivala.
Otvoritev se je zgodila v obliki samodejne kibernetične strukture lepega števila dinamičnih objektov s poudarkom na različnih principih usmerjenega in omnidirekcionalnega sevanja zvoka. Takšnim virom zvoka bi lahko rekli strukture/ skulpture, robotske platforme – zelo težko pa zvo?niki. Paradigma prostorskega zvoka ni reprodukcija/ zrcaljenje prostora v prostor, ampak generiranje/ proizvajanje znotraj neposrednega zvo?nega prostora. Sistem bo v spremenljivi obliki deloval nekaj dni, v začetku prihodnjega tedna pa se bo delno umaknil predstavitvam bolj performativne narave.
Cirkulacija 2 facebook: https://www.facebook.com/Cirkulacija2
sledijo:
Tehnološke delavnice
Prvi del delavnic (“tehnološke delavnice”) se je zvrstil v petek in soboto v prvem tednu: roboti/ mehanizmi/ avtomati/ instumenti – vse skupaj lahko zajamemo s pojmom vmesniki.
V petek smo se namenili posvetiti mikrokontrolerju arduino in možnim uporabam, kar se kaže kot napredni (napredujoči) tečaj za notranje in zunanje kolege in kolegice, ki ga vodi Borut Savski. Predlagani praktični del je bil neutrudno napredujoči midi-sekvencer cirkulino.
V soboto je bil t.i. družinski dan, zato bomo začeli bolj zgodaj. Stefan Doepner je za mlajše obiskovalce in starše pripravil začetniški tečaj z izdelavo mini električne kitare in srečanje z avtonomnimi roboti.
Mednarodni mini-festival
Tokratna koprodukcijska Platforma za totalno umetnost vsebuje tridnevni mednarodni mini-festival zvoka z naslovom Zvok organizma – Organizem zvoka, ki se ukvarja z mejnimi področji med umetnim in naravnim, vprašanji inteligence, socialnosti in življenja skozi metaforo zvoka. Pri vsem tem je zanimiva predvsem nejasnost pojmov na tem mejnem področju – življenje, inteligenca, naravno, umetno, zvok, glasba, estetika kot bazično zaznavanje ali tudi že kot kvalitativni presežek običajne pojavnosti – in celo: umetnost ali ne. Torej: organizem, organizacija, kompozicija, vzorci, struktura, nestruktura, kaos, nered – zapognjeno na začetek.
Citat iz obrazložitve razlike med glasbo in umetnostjo zvoka:
“Vir zvoka ni glasbeni inštrument. Ali: inštrument že vseskozi proizvaja zvok ali pa molči – inštrument je živ ali umetni organizem – algoritmično ali organsko dogajanje/ vmesnik – v živo ali posneto. Skladatelj/ umetnik zvoka je tudi sam opazovalec, le sodelavec v realnem toku nastajanja kompozicije – improvizator. Vsemu temu navkljub je koncept trden kot nekdaj kompozicija. Takšni pristopi so se začeli množiti ob koncu devetdesetih let – en del ustvarjalcev je potem zaneslo v glasbeno dramo in alegorične strukture, drugi pa so ubrali neglasbene – filozofske/ sociološke smeri. Prve so glasbeniki, drugi pa zvočni umetniki. ”
Zvočne delavnice
V drugem tednu se bomo skupaj z mednarodnimi gosti posvetili zvočnim delavnicam in različnim aspektom zvokov: naravni, umetni, naravnimi in bio-dinamikami pretvorjeni v zvok, ter zvočni poluciji.Sledil bo prenos v galerijsko okolje in produkcija. Čas teh delavnic še ni določen.
Nosilci letošnje ljubljanske Platforme za totalno umetnost so:
Boštjan Leskovšek, Konrad Geca, Paula Pin, Borut Savski, Stefan Doepner in Marcus Beuter
Vsi sodelujoči bodo predstavili sebe, svoja dela in svoje lokalno okolje na t.i. pogovorih z umetniki.
Časovnica platforme in podatki o mini-festivalu ter udeležencih:
https://www.cirkulacija2.org/?page_id=1667
http://www.aksioma.org/cirkulacija/index.html
Okvir:
Večletna serija koncentriranega intermedijskega projekta Cirkulacija 2: Platforma za totalno umetnost – to je tudi zaključek serije kar se tiče lokalnega okolja. Projekt je v štirih letih gostoval v treh slovenskih mestih, lani v Zagrebu, vsako leto tudi v Ljubljani in Tolminu, letos pa bo zadnji celotedenski dogodek v Mostarju/ BiH. Lanska serija se je imenovala Zvok kot metafora, predlanska Javni prostor in metafore javnega prostora.